Як змінить життя глухівчан ухвалення «мовного» закону

 Поділитися

Поділитися в

У четвер 25 квітня Верховна Рада ухвалила законопроект №5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної». За нього у другому читанні та в цілому проголосували 278 народних депутатів при мінімально необхідних 226-ти, – пише Панорама

Переважна більшість норм закону набуває чинності за два місяці після його опублікування в парламентській газеті «Голос України».

Переходь на українську
Законом закріплюється статус української як єдиної державної (офіційної) мови – і вона стає обов’язковою для органів державної влади і публічних сфер на всій території держави.

Публічне приниження чи зневажання української мови буде підставою для притягнення до юридичної відповідальності. За навмисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах або створення перешкод та обмежень у застосуванні української мови також каратимуть.

Закон зобов’язує посадовців володіти українською та застосовувати її при виконанні службових обов’язків. Також державна мова має використовуватися в освітній сфері і трудових відносинах, у медичній сфері, обслуговуванні споживачів, у публічних заходах, рекламі та в інших сферах. Відповідно до закону, володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків зобов’язані Президент, Голова Верховної Ради та його заступники, Прем’єр-міністр, усі члени уряду, керівники державних установ, підприємств і відомств, народні депутати, державні службовці та посадовці всіх рангів, керівники та особовий склад Нацполіції, судді, адвокати й нотаріуси, керівники закладів освіти, педагоги та медичні працівники державних і комунальних закладів охорони здоров’я.

Звикаємо до змін
Закон набирає чинності через два місяці з дня його опублікування, однак для деяких типів суб’єктів передбачено перехідний період.

Через 18 місяців з дня набрання чинності закон застосовується для сфери обслуговування споживачів.

Нацкоміссія зі стандартів
Згідно закону буде створено Національну комісію зі стандартів державної мови та запроваджується посада уповноваженого із захисту державної мови. Нацкомісія складатиметься з дев’яти членів, яких призначатиме Кабінет міністрів. Серед повноважень цього органу – затвердження вимог до рівнів володіння державною мовою для набуття громадянства України. Нацкомісія уповноважена організовувати та проводити іспит на рівень володіння державною мовою, а за його результатами видавати відповідні сертифікати.
Уповноваженого із захисту державної мови також призначатиме на посаду та звільнятиме уряд. Уповноважений розглядатиме скарги та зможе штрафувати суб’єкти господарювання за порушення вимог закону щодо застосування державної мови у сфері обслуговування споживачів.

Час навчатися
Законом запроваджується Державна програма сприяння опануванню української мови, яку затверджує Кабінет міністрів. При цьому йдеться про те, що на державному рівні передбачено організацію курсів української мови для дорослих. Також держава має забезпечити можливість вільно опанувати державною мовою громадянам України, які не мали такої змоги.

Передбачається, що володіння українською стане обов’язковим для осіб, які мають намір отримати громадянство України. Для цього необхідно буде скласти іспит на рівень володіння державною мовою у порядку, який встановлює уряд. За його результатами особа отримає відповідний сертифікат. Класифікація рівнів володіння державною мовою розроблятиметься і затверджуватиметься Нацкомісією з урахуванням рекомендацій Ради Європи з мовної освіти (CEFR).

Разом з тим іноземні військовослужбовці, які служать у Збройних силах України та мають державні нагороди, а набуття ними українського громадянства становить державний інтерес, зможуть отримати його без засвідчення рівня володіння державною мовою. Вони повинні будуть опанувати її протягом року з дня набуття громадянства.

Штрафні санкції
Введення штрафів за порушення мовного закону відклали на 3 роки.
«Ми на три роки перенесли введення в дію адміністративної відповідальності за порушення закону, а за цей час безкоштовно в усіх областях України будуть створені центри, які навчатимуть української мови», – пояснив голова комітету з питань культури і духовності Микола КНЯЖИЦЬКИЙ. За його словами, також будуть створені держпрограми для підтримки освіти українською.

У тексті законопроекту від 2017 р. також йшлося про кримінальну відповідальність «за публічне приниження і зневагу до державної мови». Утім у кінцевому варіанті закону цей пункт прибрали, розповів ініціатор законопроекту Микола Княжицький виданню «theБабель».

Штрафи закон усе ж передбачає: 5 100-6 800 грн. — за ненадання інформації про товари та послуги українською, 3 400-6 800 грн. — за порушення закону під час засідань, робочого спілкування, мови документів у держорганах, 3 400-5 100 грн. — за порушення у сфері науки, у публічних оголошеннях, на сайтах, 6 800-8 500 грн. — за порушення у друкованих ЗМІ.

Між тим, як повідомляє Страна. ua до парламенту внесено вже 4 проекти постанови про скасування результатів голосування за цей закон.

comments powered by HyperComments