Волонтери з Глухова віднайшли старовинні надгробки

Історія 13:23, 21.09.2021
 Поділитися

Поділитися в

У селі Воргол Конотопського району на Сумщині 19 вересня волонтери віднайшли старовинні надгробки. Плити майже сто років були замість сходинок у місцевій будівлі, у якій працював в тому числі фельдшерський пункт. Повідомляє Суспільне.Суми.

Цю будівлю у селі Воргол звели у 30-х роках ХХ століття. Раніше поблизу цього місця була церква Різдва Богородиці та капличка – родинна усипальниця поміщиків Шечкових. Церкву зруйнували, з її каменю й побудували приміщення. Сходинки виклали надгробками. Тут вони і пролежали майже століття.

Олександр Ланін – один з волонтерів, які приїхали до Воргола, щоб підняти надгробки і дізнатися, з могил яких людей вони зняті. Розповідає, що консультувалися з істориками.

могили у Ворголі

“Ми думаємо, що верхня плита належить полковнику Уманцю, а нижня плита належить священник Різдвобогородицької церкви села Воргол Самсону Андрієвському. Це ми побачимо, коли перевернемо. Ми не знаємо, де точно були ті поховання, і де стояла церква точно, бо ми ще не намацали фундамент, а потім, коли ми знайдемо фундамент, і можливо, знайдемо, де поховані ці люди, ми положимо плити зверху, там де вони і повинні бути”, – розповів Олександр.

могили у Ворголі

Раніше будівля з могильними сходинками належала місцевому колгоспу, потім тут був пологовий будинок, каже Олександр Ланін. Востаннє приміщення використовувалось як фельдшерський пункт, зараз – зачинене. Сходинки біля колишнього фельдшерського пункту зведуть нові, каже Олександр Ланін. Самі ж надгробки планують помістити біля каплиці-усипальниці Шечкових, зведеної на початку ХХ століття.

могили у Ворголі

Коли труни з цієї усипальниці викинули, з будівлі зробили склад мастильно-горючих матеріалів, розповідає один з волонтерів, Максим Конюх.

“Потім у 60-х роках стався вибух, і приміщення у господарських цілях не використовували. І потихеньку люди почали використовувати як сміттєзвалище. Стоїть такий покинутий об’єкт десь у кущах. Кинув один, кинув інший. Потім, коли вже наповнилася ця каплиця, люди стали кидати далі й далі…і весь цей майданчик був закиданий сміттям”, – говорить Максим.

могили у Ворголі

Недавно, за його словами, місцеві жителі організували толоку і прибрали це місце від сміття. Прибирали кілька днів, згадує місцева мешканка Ніна Лавринець.

Перевертали плити за допомогою спецтехніки. Як з’ясувалось, ці надгробки з могил інших людей. Написи на них: Полковник Федір Миколайович Уманець (1804-1871) та Дружина полковника Олександра Львівна Уманець (1829-1910).

могили у Ворголі

“Це не ті надгробки, які ми розраховували знайти. Про цих людей наразі майже нічого не відомо”, – каже Олександр Ланін.

могили у Ворголі

За словами Максима Конюха, наразі волонтери планують звести над рештками каплички дах, щоб будівля не руйнувалася надалі.

Мешканці села на Сумщині майже століття ходили сходинками зі старовинних надгробків

Шукають кошти – 150 тисяч гривень. Надгробки ж поки залишаться біля усипальниці.

могили у Ворголі

comments powered by HyperComments
Нагору