Історичний екскурс: На руїнах Троїцького собору у Глухові нині знаходиться автовокзал

Історія 11:36, 15.09.2022
 Поділитися

Поділитися в

У вересні 2022 р. минає 60 років з часу загибелі одного з архітектурних символів і візитної картки нашого древнього міста – Троїцького собору. Сталася ця трагічна подія під час останнього потужного наступу радянської влади на релігію. Тоді, під натиском войовничого атеїзму, був знищений не тільки Троїцький собор у Глухові, не пережила його і Покровська церква в селі Волокитине, славна своїми унікальними порцеляновими іконостасами та ще кілька десятків менш відомих храмів.

Троїцький собор знаходився в самому центрі міста на Соборній площі, навпроти Миколаївської церкви. Собор з дзвіницею і церква формували ансамбль головних архітектурних домінант м. Глухова. Не зважаючи на те, що Троїцький собор мав статус пам’ятки архітектури XVIII cт. республіканського значення, яка була занесена до державного реєстру під № 6, місцева і обласна влади, прагнучі всіляко догодити високому керівництву, все ж домоглися рішення про його ліквідацію, мотивуючи це, буцімто, аварійним станом об’єкту і тим , що він не вписується в новий архітектурний стиль забудови міста.

Першу спробу підриву потужні стіни Собору витримали. Знадобилася ще одна, щоб на догоду, як здавалося тоді, прогресивній багатоповерховій житловій забудові, на завжди зіпсувати неповторне обличчя центральної частини нашого древнього міста.

Загибель Троїцького собору стала трагедією не тільки Глухова. Як вважає значна частина професійних дослідників цього питання: «…знищення собору та дзвіниці збіднило архітектурне середовище не тільки Глухова як одного з провідних історичних міст країни й національного заповідника, а й спотворило загальну картину розвитку української архітектури».

На місці зруйнованої Троїцької церкви у 1962 році було розпочате будівництво Глухівської автобусної станції.

На початку 21 століття вокзал станції був реконструйований та капітально відремонтований. У 2009 році 1 жовтня на вокзалі було введено в експлуатацію систему продажу квитків АСУ «Автовокзал», що значно підвищило рівень якості обслуговування пасажирів за рахунок зменшення черг до кас та надання додаткових послуг, однією з яких була продаж квитків у зворотному напрямку.

Глухівський Краєзнавчий-музей

comments powered by HyperComments
Нагору