У Глухові різдвяні богослужіння відправлять за Юліанським календарем, але містяни не проти відсвяткувати два Різдва

 Поділитися

Поділитися в

Наближається Різдво Христове. У деяких глухівчан виникає питання, коли його святкувати: 25 грудня за Григоріанським календарем чи 7 січня – за Юліанським? Глухів.інфо розбирався, чому у православних та католиків Різдво припадає на різні дні? Та чи готові люди до зміни дат всіх «нерухомих» свят, якщо Церква перейде на новий стиль?

Живемо за Григоріанським, а святкуємо – за Юліанським

Насправді дата свята Різдва Христового у православних та католиків одна й та ж – 25 грудня. Розбіжність виникла через те, що ми відзначаємо його за різними календарями. Коли католики та переважна більшість православних святкують Різдво 25 грудня за Григоріанським календарем, то за Юліанським це тільки – 12 грудня. Чималій частині українських православних та греко-католиків треба чекати ще 13 днів на народження Христа. Тож, коли на Юліанському (церковному) календарі нарешті настає 25 грудня, на Григоріанському, за яким живе більшість світу, вже 7 січня.

Цього року парафіяни Православної церкви України зможуть святкувати Різдво 25 грудня, зокрема це стосується і храмів Глухова. Ті, хто воліє не змінювати своїх традицій, зможуть прийти на святкове богослужіння 7 січня. Відповідною інформацією на запитання журналістки “коли все ж таки у Глухові будуть відзначати Різдво?” поділився священнослужитель Спасо-Преображенської церкви отець Олексій.

Різдво в один день: що каже церква

18 жовтня на засіданні Священного синоду Православної церкви України було ухвалене знакове рішення про «Про можливість звершення богослужіння на честь Різдва Христового за Новоюліанським календарем 25 грудня 2022 року». Одним із аргументів для такої ухвали керівництво ПЦУ назвало соціологію – «можливість вивчення реальної церковної потреби здійснення у близькому часі календарних змін». Простими словами: наскільки самі віряни готові відмовитися від «усталених» дат святкувань церковних свят? Наразі йдеться лише про одне із найбільших – Різдво Христове, яке традиційно святкують українські православні 7 січня, але тепер отримали дозвіл від церковної влади і на 25 грудня.

Як зміняться всі дати православних свят, якщо Церква перейде на Григоріанський календар

Перехід зі «старого» церковного стилю на «новий» (тобто мінус 13 днів) вимагає більше часу, роз’яснень і психологічного «зламу». Адже багато церковних свят у нас вже укорінилися в «генетичний код». Скажімо, Покрова Пресвятої Богородиці, яка традиційно святкується 14 жовтня, та ще й має велике «світське навантаження» у вигляді Дня захисників та захисниць України, Дня козацтва і Дня створення УПА, буде перенесено на 1 жовтня. Це ж стосується й інших традицій: Водохреща – на 6 січня, Преображення – на 6 серпня, а святий Миколай носитиме дітям подарунки не 19-го, а 6 грудня тощо.

Хоча насправді «календарна реформа» не зруйнує традиційних вірувань церковних людей. Адже літургійний календар і так прив’язаний до «нових» дат. Тобто навіть коли Різдво святкують 7 січня, у Церкві воно відзначається 25 грудня «за старим стилем». Але після реформи не буде вже ні «старого», ні «нового», а лише – єдиний стиль.

Що думають мешканці Глухова про святкування Різдва 25 грудня

За даними опитування, більшість глухівчан проти ідеї відзначення Різдва 25 грудня, а це 40% (345 голосів з 866 респондентів). 23% опитаних підтримували ідею перенесення святкування Різдва з 7 січня на 25 грудня, 19% не проти святкувати одразу два Різдва, а 18% опитаних казали, що для них дата не принципова.

“Яка різниця до чого ми звикли? Важливо, коли ПРАВИЛЬНО. Іісус народився 25 грудня це і святкує весь цивілізований світ. А 7 січня нам навязали. А раніше, і в Україні святкували так, як треба.”, – вважає один з дописувачів опитування.

Студент Дмитро, який навчається у Глухівському педуніверситеті, має твердий намір остаточно перейти на 25 грудня. “У мене є багато друзів із західної України. Так от, вони телефонують мені 25 грудня, щоб привітати з великим святом, кажуть “Христос народився, славімо його!”, а я відповідаю їм: “У нас народиться 7 січня, і вас зі святом!”. Це ж оксюморон. Знаю, що тепер церквам дозволили службу 25 грудня, і я схвально до цього відношуся”, – впевнений хлопець.

“Я вірянка і знаю, що якщо перенести Різдво, то треба змістити всі свята. Інакше не вийде. Тобто, Водохреще відзначати 19 січня, а 6 грудня – Миколайчика. Тут потрібно або все міняти, або нічого. Тому в нашій родині поспішати поки не будемо.”, – вважає 37-річна глухівчанка Ксенія.

Звичайно, серед опитаних достатньо тих, хто вважає за краще не змінювати традиції і відвідуватиме богослужіння 7 січня, як і звикли. Ніхто їм цього не забороняє, тим паче священники обіцяють проводити богослужіння двічі.

Фото з архіву Глухів.INFO

comments powered by HyperComments