Софтбокси – Як обрати і їх різновиди

Споживач | 22:57, 22.10.2020
 Поділитися

Поділитися в

софтбокс falcon

Без софтбоксу неможлива якісна зйомка у фотостудії та поза її межами. Так називають пристрій для розсіювання світла, який допомагає уникнути різких відблисків, а також отримати м’які тіні, високу деталізацію у затемнених зонах кадру. Його широко використовують з постійним джерелом світла та накамерним фотоспалахом.

Як влаштований софтбокс

Пристрій складається із декількох компонентів:

  • Корпус зі синтетичної тканини зі сітловідбивальним сріблястим покриттям (матовим з об’ємною текстурою або дзеркальним). Матеріал, з якого його виготовляють, стійкий до високих температур і витримує тривале нагрівання галогенними лампами.
  • Збірне кільце з кріпленням в байонет (спідринг).
  • Спиці кріплення — вставляються у відповідні отвори в кільце для кріплення та забезпечують рівномірне натяжіння стінок, зберігають форму корпусу. Спиці виготовляють найчастіше зі сталі, а подекуди зі скловолокна, вуглепластику.
  • Зовнішнього та внутрішнього дифузорів, які виготовляють з напівпрозорої термостійкої тканини. Їхнє завдання — розсіювати і пом’якшувати світловий потік.

Різновиди софтбоксів

Існує декілька різновидів софтбоксів:

  • Квадратний. Саме таку форму він має, якщо дивитися на нього спереду. Розмір сторони — до 100 см. Зазвичай квадратний пристрій обирають у маленькі фотостудії або для домашньої фотозйомки. Відблиски створюють враження променів сонячного світла, що проходять крізь вікно. Квадратні висвітлювачі можуть використовуватися при зйомці предметів та портретів.
  • Октобокс. Це багатокутна насадка з вісьмома гранями. Вона допомагає створити натуральний ефект м’якого сонячного світла. Форма відблиску в цьому випадку значно привабливіша, ніж при використанні квадратного аналога. Октобокси зручні тим, що допомагають усунути різкі тіні на другому плані, та корисні під час зйомок на природі. Діаметр пристрою сягає 200 см.
  • Портретна тарілка. Завдяки увігнутому корпусу вдається добре розподілити промені та направити світло у потрібному напрямку. Тарілки часто використовують без розсіювача, але нерідко застосовують зі стільниками та дифузорами. Ці пристосування дозволяють пом’якшувати або підсилювати світлотіньовий малюнок.
  • Прямокутний. Дана форма софтбоксу створює можливість максимально маніпулювати світловим потоком в залежності від положення об’єкту — вертикальне чи горизонтальне. Деякі моделі дозволяють попрацювати із відбиттям світла завдяки віконцям у корпусі, які можна закривати й відкривати за потреби.
  • Стріпбокс. Це різновид прямокутного софтбоксу. Різниця з останнім лише у формі — він довгий та вузький, як і створюваний ним промінь. Стріпбокси використовуються для того, щоби отримати чіткий відблиск, який зробить форму і обриси об’єкта іще виразнішими, підкреслить текстуру, опрацює волосся, додасть контрасту. Його іще називають «малювальне джерело світла», оскільки він популярний при створенні об’ємного зображення. Часто використовують одразу два стріпбокси, що дозволяє прибрати небажані тіні на обличчі. В основному, в студійній зйомці використовуються прямокутні стріпбокси. Однак вони бувають і у вигляді вузької світлової труби, яка попереду має світлорозсіювальну поверхню, чим створюється вузький концентрований промінь.

Як обрати софтбокс

Основні характеристики, на які потрібно звернути увагу, обираючи обладнання:

  • Конструкція купола. За цим параметром розрізняють класичний, парасольковий та Twist Flex. Класична конструкція проста в експлуатації, але її важко переміщати. Зонтичні моделі за потреби можна швидко скласти та взяти з собою у подорож. Twist Flex зараз надзвичайно популярні серед фотографів. Сторони корпусу натягнуті на гнучкі обручі. Такі моделі просто перевозити, оскільки вони займають мінімум місця у багажу.
  • Габарити. Чим більший софтбокс, тим м’якше світловий потік.
  • Розмір об’єкта. Чим менший предмет у кадрі, тим мініатюрнішою повинна бути насадка. Для найдрібніших об’єктів достатньо пристроїв зі стороною 20х20 см, для портретів — 40х50 см.
  • Місце фіксації. Софтбокси, залежно від їхнього розміру, насаджують на студійну стійку або на головку спалаху. Головний критерій тут — зручність.
  • Байонет. Це спеціальне кріплення, яке використовується замість гумок та липучок. Але не всі байонети є універсальним кріпленням, зазвичай їх треба підбирати під ту або іншу модель софтбокса. В ідеалі аксесуари мають бути від одного виробника. Якщо ж вони несумісні, доведеться придбати адаптер.
  • Наявність аксесуарів. Зручно, коли софтбокс уже комплектується стільниками та масками, які допомагають трансформувати геометрію відблисків. Стільники ж допомагають створити ілюзію світла від прожектора. Але ці деталі можна придбати окремо.

Правильно обраний софтбокс та вміння ним користуватися допоможе створювати справжні шедеври фотомистецтва.

comments powered by HyperComments