Останній дзвоник 2022: як закінчиться навчальний рік в умовах воєнного стану для учнів Глухівської громади

Освіта 15:13, 22.05.2022
 Поділитися

Поділитися в

На екрані монітору вчителька старанно пояснює умови задачі з математики для 5 класу. В цей же час голос педагога  перекриває гучний сигнал повітряної тривоги. 11-річний Сашко попереджає, що вимушений від`єднатися від уроку – хлопчик вимикає камеру та виходить з кімнати у коридор, слідуючи правилу “двох стін”, бо підвал в будинку не дуже надійний. Разом зі старшим братом Миколою та кішкою Матільдою вони очікують закінчення тривоги. За два місяці війни діти навчились головним правилам безпеки, коли лунає сирена.

«Батьки на роботі, але ми знаємо як діяти в разі тривоги. Тут у нас вода, іжа, теплий одяг – мама про все подбала», — пояснює старшенький Микола.

До дистанційного навчання діти вже звикли під час пандемії, хоча батьки бачать у ньому певні недоліки. Втім, ще ніколи, як нині за часів війни, учні не перебували в таких складних умовах. Комусь доводиться читати підручник у бомбосховищі, хтось, попри перебої з інтернетом, намагається засвоювати програму дистанційно. Не мало й таких школярів, які продовжують освіту не там, де звикли, не у рідному місті чи селищі, бо переїхали з родинами в більш безпечні, на їх погляд, регіони країни, або за кордон.

У Глухові, як і в інших містах області, через воєнні дії на території України не бачать перспектив відновлення очного навчання до кінця навчального року. Навчальний рік у школах закінчується не пізніше 1 липня. Про те, як і коли завершиться освітній процесс для учнів шкіл Глухівської громади розповіла очільниця управління освіти Глухівської міськради, Оксана Юдіна:

“Згідно затвердженій педагогічною радою структурою навчального року було вирішено закінчити навчальний рік 2021-2022 – 7 червня”

ДПА та ЗНО

Як цьогоріч бути дітям з атестацією та оцінювання? Та коли випускники отримають атестати?

“В цьому році діти здають національний мультипредметний тест (ММТ), – пояснює Оксана Олександрівна, – Він буде складатися з трьох предметів: 20 – українська мова, 20 – математика, 20 – історія України. Здаватись вони будуть в пунктах тестування, попередньо у липні. Міністерством освіти вивчається питання на містах про можливості громади забезпечити ці пункти тестування, аби учні мали змогу здати ЗНО у відповідних умовах. Ми моніторимо ситуацію. Насамперед, розглядаємо наш опорний заклад ЗОШ №6, бо він підходить за багатьма критеріями. В цьому році 4-ті, 9-ті, 11-ті класи звільнені від ДПА. Залишається мультитест, який потрібен тільки для вступу у ВУЗи. Тобто, якщо учні не планують вступати до вищих навчальних закладів з різних причин, вони можуть його не здавати.

Що буде з тими учнями, які виїхали? Як вони будуть?

На цей рахунок МОН вивчається питання про відкриття пунктів тестування і за кордоном. Це питання на контролі. На сьогоднішній день у нас 170 випускників в громаді. Наголошую, мультитест потрібен для вступу в вищий навчальний заклад. Якщо будуть такі випускники, які не збираються у цьому році вступати до ВУЗів, то вони можуть ЗНО не здавати. Такі учні отримають свідоцтво про повну загальну середню освіту 30 червня. Навчальний рік не повинен закінчуватися пізніше 1 липня.

Через війну в Україні мільйони родин змушені були залишити свої домівки та переїхати в межах країни. Сьогодні попри вибухи і сирени діти продовжують навчання в українських школах дистанційно. Чи є у школах Глухівської громади учні з числа ВПО?

“Так, є дев`ятеро учнів, п`ять я з яких навчаються у Некрасівському НВК, по двоє – у ЗОШ №1 та ЗОШ №2. До речі, дітки у Некрасівському НВК з Маріуполя, Донецької та Луганської областей. Двоє з них одинадцятикласники. Діти адаптуються – під`єднуються, виходять на уроки, дистанційно з ними працюють вчителі. Вони раніше вже жили в Некрасовому, потім виїхали і от знов повернулись.”, – розповідає очільниця відділу освіти.

У Харкові, наприклад, до наступних класів переведуть лише тих дітей, які засвоїли хоча б 50% навчального матеріалу. Яка ситуація очікує на учнів Глухівської громади? Чи переведуть усіх в наступні класи, незважаючи на успіхи в навчанні?

“Обов`язково!, – наголошує Оксана Юдіна, – Згідно за нормативними документами, методичними рекомендаціями будуть виставлятись семестрові, річні. Не обійдуть увагою учнів, які виїхали за межі громади та країни. На сьогоднішній день документи зі школи забрали дві дитини з усіх наявних закладів. Всі інші, за кордоном виходять, під`єднуються і працюють у своїх класах дистанційно. Всі вони будуть переведені. Якщо діти мають намір наступного року навчатися у тих містах, де вони перебувають зараз, то, за бажанням, можуть бути відраховані із закладу освіти за заявою батьків або за власною заявою (якщо виповнилося 18 років). Та ми чекаємо 1 вересня на повернення всіх наших дітей!”

Скільки учнів з нашої громади виїхали?  

“Всього у громаді 3072 учня, не враховуючи ліцей-інтернат (цей заклад підпорядковується Сумській облраді). За кордон виїхали 203 учня, за межи громади – 138. Загалом 341 учень, що складає 11% від загального складу учнівського активу. Серед 11-ків, в межах України виїхав 1 учень, за кордон – 20, тобто 12% від числа однолітків. Якщо порівнювати з іншими громади в межах нашої області, то у нас невеликий відсоток вибувших учнів.”

Останній дзвоник і випускний

Як розповіла Оксана Юдіна, у Глухівській громаді вже є досвід проведення свята Останнього дзвоника в режимі офлайн – через карантинні обмеження саме так відбувалося у попередні роки. Цього року випускних балів, вечорів в традиційному уявленні не передбачається, але без сюрпризу, випускників обіцяють не залишати.

Як бути, коли батьки працюють, а дітей залишити ніде? Чи існує можливість відновити роботу садочків у Глухівській громаді?

“У нас в закладах дошкільної освіти 50 груп на 966 вихованців. Зараз вихователі працюють з  використанням технологій дистанційного навчання, але це навантаження на батьків. Наразі, ми активно вивчаємо питання про відкриття чергової, або двох чергових груп в деяких садочках. Моніторимо ситуацію, ретельно розглядаємо кому з батьків це необхідно. До речі, в Сумах (на момент інтерв’ювання, 5 травня) планується запускати групи з наступного тижня. Розуміємо, що батьки водять дітей з собою на роботу, розуміємо, що потрібно відновлювати освітні процеси і у дошкільнят. В той же час підходимо до цього з виваженою обережністю, враховуючи драматичні обставини з Уланівським НВК.”

У Глухівській громаді приймають заяви на вступ до першого класу. Цієї осені близько 3440 учнів підуть до шкіл, з них – 282 першачків. На питання які документи потрібно підготувати і як це правильно зробити Оксана Олександрівна роз`яснює: 

“21 квітня рішенням виконкому був затверджений проєкт мережі закладів освіти на території Глухівської міськради на 2022- 2023 роки. Перші класи набираються. Якщо дитина живе в нашій громаді, батькам бажано принести копію свідоцтва про народження і написати заяву на їх зарахування. Переселенців ми всіх зараховуємо. Більш детальні умови вступу до 1 – го класу розміщені на сайтах закладів освіти. Тож, вчителі з нетерпінням чекають на учнів до шкільної спільноти.”

comments powered by HyperComments
Нагору