Новий земельний податок на ліси Глухівщини призведе до здорожчання деревини

 Поділитися

Поділитися в

Верховною Радою України був прийнятий Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств» від 10.07.2018 №2497-VIII, яким були внесені зміни, що передбачають земельний податок на всі лісові землі України. Закон набув чинності 15 серпня 2018 року.

За попередньою системою оподаткування сплачувався податок за лісові землі, як складова рентної плати. Складовою цього податку був і земельний податок. Чистий земельний податок надходив до місцевого бюджету, обраховувався на нелісові землі, що є в складі земель лісогосподарського призначення, на яких розміщені сільськогосподарські угіддя, споруди і адмінбудівлі  підприємств лісового господарства, лінії електропередач тощо.

Зміни внесені до пункту 273.1 статті 273 Податкового кодексу України. При застосуванні нових норм, окрім рентної плати, передбачається на всі лісові землі ще один податок, що фактично є подвійним оподаткуванням.

Таким чином, з 15 серпня 2018 року передбачений земельний податок на лісові землі – до 5% від вартості земель.

За даними Державного агентства лісових ресурсів України введений новий земельний податок призведе:

  1. До необхідності оподаткування земель, які знаходяться в стадії створення деревостанів (незімкнутілісові культури, зруби, прогалини) або на яких зростають насадження до 40-річного віку, і в яких неможливо отримати деревину, придатну для реалізації (вигідніше вирощувати сільського господарські культури, аніж ліс).
  2. Оподатковуватимуться всі захисні ліси південних і східних областей Степової та Лісостепової зон, які вже й так останні три роки знаходяться без бюджетної підтримки, де звільнилося 50% працюючих, а площа лісових пожеж з кожним роком збільшується.
  3. Оподатковуватимуться ліси з обмеженим лісокористуванням – в заказниках регіонального і місцевого значення, інших об’єктах природно-заповідного фонду.

При загальному обсязі реалізації майже 14 млрд грн за 2017 рік, загальна сума податків та інших обов’язкових платежів підприємств лісового господарства – понад 5 млрд гривень. Додатковий земельний податок прибавить до цієї суми від 3 до 10 млрд грн, залежно від рішення місцевих громад.

У такому випадку це призведе:

  1. До подорожчання щонайменше у 1,5-2 рази деревини, що реалізовується на ринку.
  2. Через високу вартість деревини більшість підприємств деревообробної промисловості будуть зупинені, а тому припинять роботу й лісогосподарські підприємства.
  3. До ризиків збільшення інтенсивності рубок, що може негативно вплинути на підвищення продуктивності, поліпшення якісного складу лісів і збереження біорізноманіття в лісах.
  4. До значного збільшення вартості утримання мисливських господарств.

Такої системи оподаткування, як передбачено даною поправкою, з урахуванням решти податків, що вже сплачуються, немає в ЄС та розвинених країнах світу.

Питання щодо введення нового податку на всі лісові землі є дуже актуальним на даний час, оскільки в рази збільшить податкове навантаження на підприємства галузі, що в результаті може призвести до припинення їхньої діяльності.

Раніше ми платили за те, що зрубали. Плата за користування лісовими ресурсами – це попнева плата. Вона платилась тоді, коли ми рубали стиглий ліс. Тепер нам фактично ввели подвійний податок – не тільки на ліс, а і на землю. А всі знають, що землі лісових насаджень низької якості – це яри. Ці насадження виконують захисну функцію навколишньго середовища, це легені міста. Ось ми повинні платити податок в такому обсязі, як за землі сільскогосподарського призначення. Тобто за 1 га ми платимо 14 тис податку, а стигле дерево ми зрубаємо тільки через 50 років. Це однозначно визове здорожчання деревини, – розповів директор ДП “Глухівське лісове господарство” Василь Федорович Кацалап 

comments powered by HyperComments