Мешканців Сумщини просять інформувати про цінові зловживання на продукти харчування

Суспільство 15:31, 7.10.2022
 Поділитися

Поділитися в

За сім місяців війни ціни на продукти харчування, як в Україні, так і у Сумській області зросли більш як на 20%, а на деякі товари майже удвічі, повідомляє Головне управління Держпродспоживслужби у Сумській області:

– Підвищення цін в умовах війни з метою отримання більше прибутку – це злочин. Але, з іншого боку, здорожчали енергоносії, зріс курс валют, заблокований імпорт, багато знищених окупантами підприємств, інші працюють у непростих умовах. Ці фактори не можуть не вплинути на ціни, у т. ч. на продовольчі товари, – йдеться у повідомленні.

 Спеціалісти ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області щотижнево здійснюють цінові спостереження на ринку продовольчих товарів. Так, протягом вересня поточного року спостерігалась тенденція до поступового зниження цін на окремі соціально-значущі продукти харчування: борошно, макаронні вироби, крупу гречану, крупу вівсяну та більшість овочів, що входять до борщового набору (капусту білокачанну, моркву та картоплю).

 За даними моніторингу, протягом вересня зниження середньообласних роздрібних цін склало: на борошно пшеничне – з 19,52 до 18,72 грн/кг (- 4,1%); макаронні вироби (вітчизняного виробництва) – з 31,63 до 30,57 грн/кг (- 3,3%); крупу гречану – з 101,63 до 81,18 грн/кг (- 20,1%); крупу вівсяну – з 39,83 до 32,61 грн/кг (- 18,1%); капусту білокачанну – з 24,65 до 19,39 грн/кг (- 21,3%); моркву –з 27,48 до 24,44 грн/кг (-11,1%), картоплю –з 12,13 до 10,82 грн/кг (- 10,8%).

 Постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 р. № 303 припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, за виключенням позапланових заходів контролю в окремих сферах. Зокрема – щодо запобігання неконтрольованого зростання цін на товари, які мають істотну соціальну значущість органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується безпосередньо, виключно на підставі рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері, а для центральних Кабміном.

 Споживачів Сумщини, які мають обґрунтовану інформацію щодо цінових зловживань на вказані продукти харчування, просять надати її до Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області за адресою: м. Суми, вул. Гамалія, 25, e-mail: post@dpss-sumy.gov.ua

 А суб’єктів господарювання на ринку роздрібної торгівлі продовольчими товарами просять дотримуватися вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Довідково

 Державне регулювання цін здійснюється згідно із Законом України «Про ціни і ціноутворення». Держава не може заборонити збільшувати роздрібні ціни у магазинах, якщо зростає ціна виробника, але має право здійснювати заходи щодо їх аналізу та регулювання.

 Так, постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341 визначений перелік товарів, що має істотну соціальну значущість на які запроваджене державне регулювання шляхом декларування зміни (підвищення) роздрібних цін.

 Якщо суб’єкт господарювання на ринку роздрібної торгівлі продовольчими товарами підіймає ціну більш ніж на 5%, то зобов’язаний її задекларувати. Це означає, що нову ціну треба спочатку внести в реєстр, розпорядником якого є Держпродспоживслужба і лише через три дні, без врахування дня декларування, можна її застосовувати. Якщо ціна зростає більш як на 15%, то її можна застосовувати за 30 днів, на 10 відсотків і більше, але менше ніж 15 відсотків, – за 14 днів після декларування, без урахування дня декларування.

  До категорії соціально значущих відносять сімнадцять товарів, з яких дванадцять – харчові продукти: крупа гречана, цукор-пісок, борошно пшеничне вищого ґатунку, макаронні вироби вітчизняного виробництва (вермішель з борошна пшеничного вищого сорту), молоко пастеризоване жирністю 2,5 % (у плівці), хліб пшенично-житній, яйця першої категорії С1, птиця (тушка куряча, четвертинка тушки курячої), вода мінеральна негазована, масло вершкове жирністю 72%, батон, олія соняшникова рафінована.

 Крім цього, розпорядженням голови Сумської ОДА від 12.03.2022 №88-ОД «Про забезпечення цінової стабільності» в області запроваджене державне регулювання цін шляхом обмеження торговельної націнки в розмірі не більше 10% до відпускної ціни постачальника. Цим розпорядженням розширений перелік продуктів харчування ціни на які регулюються. Це 20 найменувань: борошно пшеничне, макаронні вироби, батон, хліб, крупа гречана, крупа вівсяна, свинина, яловичина, птиця (тушки курячі), молоко, масло вершкове, сметана, яйця курячі, олія соняшникова, цукор кристалічний, капуста білокачанна, цибуля ріпчаста, буряк, морква, картопля.

comments powered by HyperComments
Нагору