Інтерв`ю з головним лікарем Глухівського ЦПМСД на актуальні теми

Суспільство | 14:36, 23.02.2021
 Поділитися

Поділитися в

Медицина є ключовою сферою, яка стосується життєдіяльності громадян, особливо в умовах пандемії. До редакції Глухів.Інфо нерідко надходять звернення від містян, які цікавляться тематикою роботи поліклініки, обслуговування, доступності ліків і багато іншого. Найбільш поширені запитання ми адресували головному лікарю Глухівського ЦПМСД Ларисі Федоряко. 

Коронавірусна інфекція внесла в наше життя свої корективи. Які нововведення з’явилися в поліклініці?

В зв’язку з пандемією, викликаною коронавірусом COVID-19, в нашому закладі були введені протиепідемічні заходи. Для відвідувачів та медичного персоналу запроваджено температурний скринінг з застосуванням безконтактного термометра. Обов’язковою вимогою для всіх стало використання масок, дотримання соціальної дистанції, використання дезінфекційних засобів. Пацієнти, які звернулися за медичною допомогою зі скаргами на підвищену температуру тіла, оглядаються в спеціально обладнаному кабінеті. Лікар проводить обстеження хворого в засобах індивідуального захисту. Для діагностики COVID-19 використовуються швидкі тести на виявлення антигену SARS-COV-2, забір біологічного матеріалу (мазок із зіву та носу) для проведення ПЛР.

Коротко охарактеризуйте, яким був минулий рік для сімейних лікарів. І яка зараз епідеміологічна ситуації із захворюваністю на Ковід-19?

Минулий 2020-й рік був важким для всіх, і особливо для медичних працівників первинної ланки, адже ми першими зустрілися з коронавірусною хворобою. Потрібно було підготувати заклад до роботи в умовах карантину за короткий час, навчитися працювати з хворими на COVID-19, організувати забір та доставку біологічного матеріалу. Було проведено багато тренувань з цього приводу, вивчали досвід інших медичних закладів, тісно співпрацювали з місцевим лабораторним центром. Весь наш колектив працював злагоджено і віддано, допомагаючи хворим. Консультативна допомога хворим надавалася і надається цілодобово.

На сьогодні кількість хворих на коронавірусну хворобу значно зменшилася. Протягом лютого було виявлено 40 випадків даного захворювання, за останній тиждень – 7 хворих.

Який стан справ з вакцинацією?

Вакцинація від COVID-19 ще не розпочалася. Які будуть використовуватися вакцини саме у нашому регіоні невідомо. Зараз проводиться вакцинація дітей та дорослих згідно Календаря щеплень від наступних інфекцій: правцю, дифтерії, коклюшу, поліомієліту, гепатиту В, гемофільної інфекції. Всі вакцини наявні в закладі. Перелік безкоштовних послуг з надання первинної медичної допомоги передбачено наказом МОЗ №504, він включає: клінічний аналіз крові, глюкозу
крові, аналіз сечі загальний, холестерин, тропоніни, гепатити В,С, тест на вагітність, електрокардіографічне обстеження.

Якими можливостями інструментальної та лабораторної діагностики володіє медустанова?

 В ЦПМСД працює кабінет функціональної діагностики, де можна зробити електрокардіограму, визначити внутрішньоочний тиск. Наявна лабораторія, де виконується весь перелік необхідних обстежень, вище перерахованих. При потребі, до важкохворих пацієнтів організовується виїзд лаборанта додому. За призначенням сімейного лікаря вдома проводиться і електрокардіографічне обстеження.

Чи стимулювала пандемія людей активніше підписувати декларацію з сімейними лікарями?

Так, звичайно, ті мешканці які вчасно не уклали декларацію з лікарем, поспішають підписати цей нормативний документ.

Який кадровий потенціал має ЦПМСД?

В закладі працює 25 лікарів (з них 15 – лікарів загальної практики – сімейної медицини, 4 лікаря-терапевта, 6 лікарів-педіатрів) та 95 чоловік середнього медичного персоналу (з них 48 працює в сільській місцевості). Лаборантів всього 6, з них 4 працюють в м.Глухові, та по одному працівнику в Баницькій та Есманській амбулаторіях.

Чи діє у вас програма “Доступні ліки”?

Щодо урядової програми «Доступні ліки» то 15 лютого 2021 року МОЗ України затверджено наказ з оновленим реєстром лікарських засобів, які підлягають реімбурсації. До оновленого реєстру увійшло три нові міжнародні непатентовані назви: «Ацетилсаліцилова кислота», «Варфарин», «Ніфедипін». Отже, як і раніше, пацієнти мають змогу отримати електронний рецепт за програмою «Доступні ліки», звернувшись до свого лікаря.

Приріст яких неінфекційних хвороб серед населення викликає занепокоєння?

Більш за все турбує виявлення онкологічних захворювань в занедбаних стадіях. Крім того зросла кількість інфарктів головного мозку, зріс показник смертності від ішемічної хвороби серця та інфаркту міокарду, інфаркту головного мозку.

Яка статистика захворюваності на грип та ГРВІ, зокрема за січень-лютий 2021 року і аналогічний період 2020?

За минулий 2020 рік було зареєстровано 2881 випадок гострого респіраторного захворювання та 16 випадків грипу. В січні 2021 року виявлено 442 випадки гострого респіраторного захворювання та 4 випадки грипу. Протягом січня цього року діагностовано 94 випадки гострого респіраторного захворювання, а от випадків грипу не виявлено жодного. На рівень захворюваності вплинули карантинні заходи.

comments powered by HyperComments