Делегація із Сумщини взяла участь у земельному форумі, що відбувся у Харкові

Аграрний сектор | 15:21, 25.11.2019
 Поділитися

Поділитися в

Обговорення актуальних питань розвитку аграрного сектору економіки проходило під головуванням заступника Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тараса ВИСОЦЬКОГО. На чолі делегації Сумської області – тимчасово виконуюча обов’язки голови облдержадміністрації Ірина КУПРЕЙЧИК

«Ми вже відкрили другий десяток регіональних земельних форумів, у рамках яких хочемо розповісти українцям про шляхи реалізації земельної реформи. Ця реформа має на меті досягнення трьох основних завдань – надати українцям можливості повноцінно розпоряджатися власністю, надати новий імпульс розвитку аграрного сектору і забезпечити можливість нинішнім аграріям, фермерам далі працювати на землі або в рамках оренди, або викуповувати землю і розвивати свій бізнес», – розповів Тарас Висоцький.

Він також наголосив, що «земельна реформа – це не лише про обіг землі. Крім обігу землі, це в цілому зміна філософії землекористування». Зокрема, іншими законопроєктами «земельного блоку» передбачається: передача всіх земель державної власності (у тому числі водних об’єктів) у розпорядження громад; надання громадам можливості самим вирішувати питання просторового формування територій; зміна інституту захисту права власності тощо.

«Багато важливих моментів з точки зору формування землеустрою як такого. Дерегулюються та ліквідуються всі непотрібні узгодження, які до цього дуже вимагали витрат великого часу, коштів та іноді або часто створювали прецеденти для корупції. Усі взаємовідносини по землекористуванню будуть переведені в електронний формат. Паперова форма залишиться, але буде вибір. Електронна форма буде теж узаконена», – повідомив Тарас Висоцький.

Представник Президента України з земельних питань Роман ЛЕЩЕНКО додав, що оскільки зараз відбувається обговорення правок перед другим читанням закону, влада збирає пропозиції саме від тих, хто на землі працює.

Розповідаючи про ситуацію в земельній сфері, яка нині є в Україні, Роман Лещенко відзначив, що обіг земель сільськогосподарського призначення в Україні й так є. «Це не для кого не секрет, що в режимі емфітевзису в нас у країні вже продано понад 1 млн га земель сільськогосподарського призначення. Харківська область входить у топ-10 лідерів з відчуження земель саме в такий спосіб», – повідомив представник Президента.

Він також розповів про реальну ситуацію у сфері земель державної власності. «Тих 10,5 млн га державної землі, яка офіційно, за статистикою, декларується, на сьогодні немає. Тому що з так званим мораторієм за 18 років ми дійшли до того, що в нас на сьогодні 7 млн 600 тис. га державної землі, яка по факту в нас є. Усе інше було через різні схеми, судові рішення, різні способи виведено з державної власності. Тому земельна реформа – це про порядок», – акцентував Роман Лещенко.

У своєму виступі Ірина КУПРЕЙЧИК наголосила, що земельна реформа, перш за все, має захистити середні та дрібні фермерські господарства.

«Я можу сказати вам впевнено, що там, де працюють фермерські господарства, де працюють фермери, там громада розвивається: є школи, будинки культури, люди мають роботу, – підкреслила вона. – А в села, куди зайшли агрохолдинги, навіть не ходять маршрутки, молодь виїхала в міста або за кордон, бо немає роботи, залишилися лише люди похилого віку. Тому хочеться, щоб влада почула саме фермерів, які працюють на землі».

За словами директора обласного Департаменту агропромислового розвитку Олександра МАСЛАКА, Сумська область нараховує 1,7 мільйони гектарів сільськогосподарських угідь, з яких  розпайовано більше 1 мільйона гектарів. Понад 280 тисяч осіб отримали право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення. При цьому знаходяться в оренді понад 750 тисяч гектарів, власниками яких є понад 220 тисяч фізичних осіб. І кожен з них бажає мати право розпоряджатися своєю власністю.

«На Сумщині здійснюють господарську діяльність понад 650 фермерських господарств, які обробляють понад 130 тисяч гектарів угідь. Саме фермери є основою збереження українських традицій, а також підтримкою подальшого розвитку сільських територій, – зазначив Олександр Маслак. – Наразі аграрії мають можливість  донести до розробників цих законопроектів свої пропозиції, обговорити їх на широкому загалі, щоб в подальшому, при прийнятті законопроектів, врахували їхні побажання».

Учасниками форуму в Харкові були сільськогосподарські товаровиробники всіх форм власності Харківської та Сумської областей, власники земельних паїв, громадськість, ЗМІ.

Фермери від Сумщини, що приїхали на форум, це люди, яким справді «болить» не лише земельне питання, а й розвиток сільських територій.

Яскравим прикладом соціально відповідального бізнесу є директор аргофірми «Мрія» з Великописарівщини Микола БАНТОВ. Він більше двадцяти років не тільки вирощує агрокультури, а й займається переробкою, крім того, активно допомагає школам і амбулаторіям району, розвиває громаду. «Я вважаю, що до цього земельного питання варто підходити дуже виважено і обережно, – говорив він. – Головне сьогодні, не знищити малий бізнес, на якому справді тримається українське село».

А генеральний директор ПП «Надь» Лебединського району Андрій КИРИЧЕНКО зазначив, що його мета приїзду на форум – запобігти «дикому ринку»: «Спілкуючись з аграріями, землевласниками, які працюють не перший рік на землі, ми доходимо думки, що земля, як і все інше, має бути товаром. Але для того, щоб запрацював  ринок землі, щоб земля стала товаром, потрібно, щоб на державному рівні запрацювали для нас зрозумілі законодавчі акти, які б чітко і прозоро пояснювали: що це за ринок землі, що він передбачає і які наслідки будуть для українського народу».

comments powered by HyperComments