Андрій Деркач: «Ніхто не може забрати пам’ять про наших рідних і близьких»

Вшанування 16:54, 23.09.2020
 Поділитися

Поділитися в

Як відзначали День партизанської слави у колисці руху народних месників

22 вересня в Україні відзначається День партизанської слави. Особливо значимим є це свято для Сумської області, яка стала колискою могутнього партизанського руху. Традиційно цей день широко відзначають у Путивльському та Шосткинському районах, де кожен метр землі, кожне старе дерево є свідками злочинів фашистських окупантів та подвигів партизан.

Народний депутат України, лідер  партії «Наш край» на Сумщині Андрій Деркач відвідав святкові заходи у Путивлі, біля якого, у Спадщанському лісі, діяв найвідоміший партизанський загін під керівництвом Сидора Ковпака, та в селі Остроушки Шосткинського району.

Воно відоме як місце масових розстрілів військовополонених і мирного населення. Зокрема, тут поховані майже всі жителі села Білоусівка Середино-Будського району – 365 людей було розстріляно тут за те, що жителі села допомагали партизанам. У братських могилах біля Остроушок знайшли вічний спокій і члени єврейської громади Новгород-Сіверського, і військовополонені та партизани. Всього тут похоронені близько 800 людей. Майже чверть із них – діти.

«Ніхто не може забрати пам’ять про наших рідних і близьких, – наголосив лідер партії «Наш край» на Сумщині Андрій Деркач. – У найжахливіші, найтрагічніші дні війни вони віддали своє життя за те, щоб ми, їхні нащадки, щасливо жили на своїй землі. Ці сторінки нашої історії неможливо стерти чи замінити на інші».

Андрій Деркач наголосив, що в Україні важко знайти сім’ю, якої б не торкнулися події Великої Вітчизняної війни. На боротьбу з загарбниками тоді піднялися не лише воїни, а й мирне населення, яке платило страшну ціну за кожен військовий успіх, за право жити на рідній землі.

«Мені теж є що згадати – моя мама народилась в концтаборі, батько пережив евакуацію. Сьогоднішній день – це і свято, і день пам’яті всіх, чиє життя обпалила чи відібрала війна…», – заявив Андрій Деркач

Пам’ять про героїв– це теж елемент боротьби

У Путивлі до Дня партизанської слави проводився обласний фестиваль патріотичної пісні у відомому Спадщанському лісі. Організатори постарались передати дух епохи, тому прямо на в’їзді машини зупиняв німецький блок-пост, а за кілометр – партизанський патруль. Пізніше члени воєнно-історичного клубу «Псел» із Сум та пошукового загону «Повернення» відтворили бій партизанів з фашистами. Один із реконструкторів – 18-річний студент Путивльського коледжу СНАУ Іван Михайленко – говорить, що його цікавить взагалі історія Другої Світової війни, але особливо події, які відбувались у нашому краї. А такі клуби за інтересами допомагають знати історію.

Гостями свята стали делегації з м.Кролевець та м. Тиврів Вінницької області. До присутніх звернулися народний депутат Андрій Деркач та Почесний громадянин Сум Анатолій Єпіфанов. Вони знову і знову звертались до молодого покоління: не можна забувати. Червоною ниткою проходила думка, що свій край треба оберігати. Пам’ять і вшанування героїв – це теж елемент збереження свого краю.

Ведучі і виступаючі нагадували факти, згадували легендарних Сидора Ковпака, Семена Руднєва, Григорія Базиму, називались інші Герої Радянського Союзу і знамениті партизани. Про масштаби народного спротиву говорило і те, що поряд із путивлянами у великому з’єднанні боролись партизани Глухівського, Шалигинського, Конотопського, Кролевецького, Шосткинського загонів, а Стару Гуту Середино-Будського району взагалі називали партизанською столицею.

З колишніх партизан до цього дня дожила путивлянка Марія Федорцова, яку забрала до себе донька у Харківську область. У минулому році закінчив свій життєвий шлях Герой Радянського Союзу Петро Брайко, трохи не доживши до 100-річного ювілею. Тож свідків епохи все менше і менше…

Наш край знову треба захищати

Мітинг-реквієм «Зірниці пам’яті» поблизу села Остроушки традиційно зібрав велику кількість небайдужих. Учасники мітингу поклали квіти до чотирьох братських могил. Біля могили із розстріляними 174 євреями зібрались представники місцевої єврейської громади. Як повідомив екс-голова громади Юрій Лушев, вони нещодавно оновили поховання і встановили через архіви імена 128 загиблих.

Серед гостей – партизанська розвідниця 93-річна Надія Рожкова.

«Дорогі товариші, бережіть мир і один одного! Бо війна – то завжди страшно», – звернулась Надія Юхимівна до присутніх.

Народний депутат Андрій Деркач подякував міському голові Миколі Нозі, що той з року в рік, разом із однодумцями, береже пам’ять остроушкинських братських могил.

«Коли їхав сюди, спеціально перечитав статтю у Вікіпедії про день партизанської слави – знаєте, там нічого нема про героїв, про історію загонів.  Тому я пропоную завалити вікіпедію статтями про партизан! А про розстріли тисяч людей під Остроушками треба зняти документальний фільм», – заявив Андрій Деркач.

Він переконаний, що насправді боротьба не закінчилась і наш край знову треба захищати. Тому, що як бачимо європейські цінності можуть бути різними.

«Сьогодні у нас знову є жертви – жертви тихої окупації і зовнішнього управління. Це коли  у селах закриваються ФАПи, скорочуються лікарні, медична допомога стає дорогою і недоступною, – відзначив лідер «Нашого краю» в Сумській області Андрій Деркач.- І сьогодні наше завдання – повернути в життя слово і поняття «справедливість», за яке і боролися наші прадіди».

comments powered by HyperComments
Нагору